Pazartesi, Haziran 26, 2006

Anima Mundi-Susanna Tamaro

"Bir sınırı aşmak isteyen, içinde büyük birşeyler besler. Bu, normal insanların başına gelmez hiç. Onların, önlerine koydukları sınır, her zaman, elde etmeleri gereken maddi birşeydir. Daha güzel bir ev, daha kazançlı bir işyeri, bütün ötekilerden farklı bir aşk. Doğumdan ölüme dek, küçük şeyler için didinirler; asla başlarını yukarı kaldırıp bakmazlar."

"Yeryüzünde eşitlik yoktu. Her ne kadar hepimizin iki bacağı, iki kolu ve bir başı varsa da aslında farklı türlere aittik."

"Nefret ve hor görme, el ele yürüyen ikizler gibiydiler. Birinin bakışı olayları gözlemlemek, ötekininki de üstüne tükürmek için gerekliydi..."

"Kuşlarda da aynı şey görülür. Kur yapma dönemlerinde erkekler, en renkli tüylerini göstererek geçit yaparlar. Sonra bir kez çiftleşip DNA'larını tüm dünyaya yaydıktan sonra, herşey normale döner. Erkekler de tam tamına aynı şeyi yaparlar, gerçek yüzlerini en baştan gösterseler, büyük bir olasılıkla hiçbir zaman evlenemezler. Ama bu gene de hiçbirşeyi açıklamıyor."

"Evler, aileler, meslekler kurulur, bütün bir düşünceler sistemi oluşturulur, evlatlar için miras biriktirilir. Bütün bu çekiç ve greyder gürültüsü, bütün bu banknot hışırtısı insana güven verir, boşluğun algılanma hissini yok eder. Sürekli birşeyler yapmakla meşgul olunca en tehlikeli düşünceler oluşacak ortam bulamazlar."

Susanna Tamaro-Anima Mundi

Hiç yorum yok:

Tavan arası